ЕХФ ЕВРОПСКА ЛИГА 2020/21

Европска Лига: Пелистер директно во групите, Металург и Бутел во квалификации

Македонија ќе има три претставника во ребрендираното континентално ракометно натпреварување од кои еден со загарантирано учество и два кои преку квалификациите ќе се борат за место.

Европската ракометна федерација денеска ги потврди тимовите учесници за новата сезона на ЕХФ Купот кој отсега ќе го носи името ЕХФ Европска Лига.

Битолски Еурофарм Пелистер е меѓу дванаесетте клубови кои имаат загарантирано место во групната фаза. Уште два македонски клубови ќе се борат за место во групаната фаза. Тоа се скопските тимови на Металург и Бутел кои ќе мораат да минат низ две квалификациски кола бидејќи стартуваат од првото.

Жрепката допрва треба да биде направена по што македонските квалификанти ќе го знаат патот до групите. Она што се знае е дека првото квалификациско коло ќе се игра на 29 и 30 август со реванш за една недела.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Ракомет

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Read more

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Read more

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Read more

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе
  • play_arrow

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Читај повеќе

Македонија У-19 ги доби противниците за пласман на ЕП

Читај повеќе