Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Европската комисија (ЕК) им изрази силна поддршка на ФИФА и УЕФА во борбата против формирањето на нова т.н. Суперлига, замислена како натпреварување од затворен тип на најбогатите европски клубови што би требало да ја замени Лигата на шампиони.

– Нема место за некои поединци, кои сакаат да ја искриват повеќеслојната природа на европскиот фудбал. Европскиот начин на живот е неспоив со идејата дека европскиот клупски фудбал би бил ексклузивно право на богатите и влијателните“, изјави потпретседателот на ЕК, задолжен за промоција на европскиот начин на живот, Маргаритис Схинас.

Тој со изнесеното во интервју за магазинот Politico го обелодени ставот на ЕК во врска со растечките најави во јавноста дека група богати и влијателни европски фудбалски клубови планираат да се обединат во сопствено натпреварување од затворен тип.

Реакцијата на Схинас доаѓа два дена откако ФИФА и шесте континентални федерации (АФЦ, ЦАФ, КОНКАКАФ, КОНМЕБОЛ, ОФЦ, УЕФА) се заканија со строги казни за сите клубови и играчи, кои евентуално би учествувале во најавената Суперлига.

Тагови
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе