Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Поради тоа што британско-шведската компанија не го испрати договореното количество вакцини во земјите од ЕУ, Европската комисија планира правдата да ја бара на суд.

На синоќешната средба во Европската комисија било дискутирано и за покренување правна постапка против AstraZeneca бидејќи со неисполнувањето на договорот за достава на вакцини во земјите од ЕУ директно влијаеле да забави процесот на имунизација. Според Reuters и Politico, мнозинството од земјите-членки изразиле поддршка да се покрене тужба.

AstraZeneca не го исполни навреме договорот за испраќање на договорените количини на вакцини во ЕУ. Компанијата се правдаше дека тоа е поради фактот што не може да постигне со производство, но потоа се востанови дека на Обединетото Кралство успеале да му достават онолку вакцини за колку што се договориле.

Тоа дополнително ги заплетка односите на ЕУ со Обединетото Кралство, кое, како што е познато, веќе ја напушти Унијата.

До крајот од првиов квартал AstraZeneca има доставено 30 илиони дози во ЕУ од оние 100 милиони колку што се според договорот. До крајот на вториот квартал, проценката е дека ќе бидат доставени 70 милиони, а според договорот треба 300 милиони. Но, се претпоставува дека ЕУ ќе се откаже од договорот со AstraZeneca и ќе се сврти кој Pfizer/BioNTech и Moderna.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Read more

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Read more

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more
 

Вести

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Читај повеќе

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе