Европски парламент: Сите ЕУ членки да ги признаат истополовите бракови

Европскиот парламент ги повика сите членки на ЕУ да ги признаaт истополовите бракови.

Повеќето членови на Европскиот парламент го поддржаа предлогот со кој се бара признавање на истополовите бракови и регистрирани партнерства во сите земји членки на ЕУ.

Резолуцијата со која ЕП бара ЕУ да ги отстрани сите пречки со кои се соочуваат ЛГБТ лицата при остварување на своите основни права, ја поддржаа 387 пратеници, а 161 пратеник гласаше против, воздржани 123.

Во резолуцијата се наведува дека истополовите двојки треба да бидат третирани на ист начин како и хетеросексуалците, а браковите склопени во една од земјите на ЕУ треба да бидат признаени и во останатите земји членки.

Исти права за сите

Повеќето пратеници во ЕП сметаат дека и семејствата на истополовите двојки и парови треба да имаат еднакви права како и хетеросексуалците и тоа во сите земји на Унијата.

Пратениците ја повикаа Европската комисија да преземе мерки против Романија, Унгарија и Полска бидејќи ги кршат правата и слободата на хомосексуалците.

Во Унгарија во јули оваа година стапи во сила закон со кој во училиштата се забранува користење на содржини поврзани за хомосексуалност и трансродност.

Во Полска пак, минатата година голем број градови и покраини го прогласија својот простор за „слободен од ЛГБТ идеологија“.  

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе