Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Европскиот парламент денес усвои нови правила кои се однесуваат на воведување стандарден полнач за мали електронски уреди како смартфони и таблети.

Новиот закон на сила ќе стапи од есен 2024 година, така што USB-C ќе биде стандарден конектор за полнење смартфони, таблети, тастатура, компјутерско глувче, GPS уреди, дигитални камери, слушалки, рачни конзоли, преносни звучници и слично. Од 2026 година USB-C ќе стане норма и во случај на полначи за лаптоп компјутери.

Законот е усвоен со мнозинство од гласовите, 602 гласа „за“, 13 „против“ и 8 „воздржани“.

„Со ова едноставно решение секоја година ќе се заштеди на илјадници тони електронски отпад, ќе се олесни продолжувањето на употреба на стара електроника, ќе се унапреди искуството на потрошувачите и ќе се намалат непотребните трошоци“, изјави пратеникот Алекс Агиус Салиба од Малта.

Изрази надеж дека ЕУ ќе биде пример за остатокот од светот.

Универзалниот полнач не е само добар за околината, туку и за паричникот на потрошувачите, тврди извршната потпретседателка на Европската комисија Маргарет Вестагер.

„На овој начин ќе заштедиме најмалку 250 милиони евра годишно“, смета таа.

Полначите создаваат меѓу 11.000 и 13.000 тони електронски отпад секоја година, покажаа податоците на Европската комисија.

Сега, конечно одобрение треба да дадат владите на земјите, а тоа се очекува во текот на состанокот на Советот за животна средина закажан за 24 октомври. Потоа законот ќе стапи во сила, а земјите од ЕУ имаат рок од 6 месеци да го пренесат во националните закони.

реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Хардвер

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more

Ако безжичното полнење е иднината, зошто никој не го користи?

Read more
 

Гик

Huawei Watch GT 3 SE - најлесниот модел во серијата GT 3, со траење на батеријата до 2 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за играта The Witcher 3 ја покажа новата next-gen графика

Читај повеќе

Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Читај повеќе

Alexa на Amazon е во големи проблеми

Читај повеќе

Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Читај повеќе

Внимателно кога го оставате компјутерот на поправка, особено ако сте жена

Читај повеќе
  • play_arrow

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Читај повеќе

Од 1 декември Facebook воведува измени на профилите

Читај повеќе

Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Читај повеќе