Европските берзи во минус, клубот Јувентус еден од најголемите губитници

Пo минатонеделните добри резултати, денеска паднаа најважните индекси на европските берзи, предводени од францускиот CAC, откако тамошната влада ја намали прогнозата за економски раст.

Паневропскиот индекс Stoxx 600 беше во минус од 0,1 отсто околу 10:30 часот, при што паднаа повеќето секторски индекси, а најмногу секторот технолошки акции, за 0,8 отсто.

Меѓу најважните индекси, најмногу падна францускиот CAC, за 0,46 отсто, на 7.732 поени, додека франкфуртски DAX падна за 0,32 отсто, на 17.062 поени, а лондонскиот FTS индекс за 0,00 отсто, на 7.704 поени.

Парискиот CAC индекс падна од рекордно високо ниво постигнато во петокот, откако француската влада ја намали прогнозата за овогодинешниот економски раст од 1,4 отсто на само еден отсто, поради ефектите од војната во Украина и Појасот Газа и забавувањето на активност во трговските партнери Германија и Кина.

Меѓу најголемите индивидуални губитници беше Јувентус, со пад од 1,3 отсто, откако италијанскиот фудбалски клуб пријави дополнителна загуба во првата половина од тековната фискална година и доби забрана за учество во профитабилното европско натпреварување оваа сезона поради финансиски нерегуларности.

Од друга страна, најголем поединечен добитник беше акцијата на Curry's, која скокна за 30,6 отсто откако кинескиот е-tailer JD.com објави дека е во „многу рана фаза“ на оценување на можната понуда за британскиот продавач на електроника.

Севкупно, се очекува лесен обем на тргување бидејќи американските пазари се затворени денеска поради празникот. Токискиот Nikkei денеска ослабе за 0,04 отсто, на 38.470 поени.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Бизнис

Драстичен пад на цената на биткоинот

Read more

Народна банка воведе новa веб-услуга за автоматизирано преземање податоци од Курсната листа

Read more

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе