Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Претставничката група на европските конзервативци и реформисти (ECR) порасна на 83 претставници, ја престигна либералната група и стана трета по големина во Европскиот парламент.

Репрезентативниот клуб на тврдокорната десница, кој се дефинира како конструктивен центар-десничар кој се спротивставува на федералистичките тенденции во Европскиот парламент, соопшти дека денеска формално му се приклучиле 11 нови претставници.

Пет нови членови на клубот доаѓаат од Алијансата за Сојузот на Романија, тројца пратеници се оние кои ја напуштија француската крајнодесничарска партија Reconquête, а по еден пратеник доаѓа од Данска, Бугарија и Литванија.

Доминира италијанската партија Италијански браќа

Пратеничката група на ECR сега има 83 пратеници и тие ја надминаа либералната пратеничка група Renew која сега има 80 пратеници.

Претставничкиот клуб на ECR е формиран во 2009 година на поттик на Британската конзервативна партија, а претходно беа во клубот на Европската народна партија (EPP). Тие функционираа како подгрупа под името Европски демократи (ED), а клубот беше наречен EPP-ED. Тие ја напуштија EPP сметајќи ја за премногу федералистичка.

Британските конзервативци беа најсилната група во тој клуб додека Велика Британија не излезе од ЕУ.

После тоа, најголемата група во клубот ја претставуваа претставници на полската партија Право и правда, а денес доминантна сила е партијата на италијанскиот премиер Џорџа Мелони, Италијански браќа.

Со влегувањето на Италијански браќа и Шведските демократи во 2019 година, ECR се оддалечи доста надесно, доминирана од партиите на радикалната десница, иако има партии како чешката Граѓанска демократска партија (ODS), која е поблиску до десниот центар.

реклама

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе