Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Голем број европски земји соопштија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на коронавирусот, што ќе вклучува ограничување на патувањето, порано затворање на барови и ресторани и ограничување на јавни собири.

Холандија усвои нови мерки откако бројот на нови случаи на коронавирус во вториот бран на епидемијата ги надмина рекордните бројки од април. Мерките ќе вклучуваат задолжително носење маски во Амстердам и другите поголеми градови, забрана за публика на спортски натпревари во следните три недели и затворање на ресторани и барови во 22 часот. Премиерот Марк Руте рече дека патувањата исто така ќе бидат ограничени и ги повика работодавците да организираат работа од дома за што е можно поголем број луѓе.

По зголемувањето на бројот на случаи на COVID-19, Словачка го забрани одржување на повеќето културни и спортски настани. Премиерот Игор Матовиќ рече дека луѓето треба да носат маски, да избегнуваат семејни собири и да се држат на дистанца за да се избегне потребата од воведување нови ограничувања.

Велика Британија воведе нови ограничувања за собири во делови на североисточна Англија, поради зголемувањето на случаите на COVID-19. Од утре, на жителите на седум области, кои вклучуваат урбани центри како Њукасл, Сандерленд и Дурам, ќе им биде забрането да се собираат во домови и да се дружат со лица од други домаќинства. Воведени се ограничувања во домовите, пабовите и рестораните, а луѓето кои не ги почитуваат новите мерки се соочуваат со можност за казни, објави Министерството за здравство.

Во Шпанија, на околу 1,1 милиони жители на Мадрид и околината им е дозволено да ја напуштат својата населба само поради неопходни нешта, како на пример одење на работа, откако вчера мерките за контрола на коронавирусот беа проширени на дополнителни делови од градот. Досега, со мерките се погодени 850.000 жители на југ и југоисток, претежно населени со работници и имигранти, а од вчера наутро се додадени дополнителни 167.000 жители, исто така на југоисток. На жителите на овие населби им е дозволено да излегуваат надвор само кога одат на работа, во болници, училишта, по судови или да се грижат за лица кои зависат од нив. Влегување во тие населби е исто така забрането без валидна причина. Полицијата повремено запира возила и проверува документи со адреса на жителите, па многумина носат потврда од фирмата кога одат на работа. Во случај на неоправдан излез и влез, предвидени се казни од 600 евра.

Бројни региони во Италија најавија построги мерки на отворено за да се спречи ширењето на коронавирусот. Сицилија објави дека сите странски патници ќе мора да бидат тестирани при пристигнувањето и ќе мора да се јават на лекар. Од утре задолжително ќе се носи маска во јавност за лицата над шест години. Мерките ќе бидат во сила најмалку до 30 октомври. – Со пристигнувањето на сезоната на грип, влегуваме во деликатна фаза на епидемијата, рече претседателот на тој јужен италијански регион, Нело Мускумечи.

Минатата недела јужниот италијански регион Кампанија воведе мерка за задолжително носење маски во јавност, која ќе трае најмалку до 4 октомври. Маски мора да носат и жителите на северозападниот пристанишен град Џенова. Во Италија, маските се задолжителни во продавниците, возовите и другите затворени простори во најпрометните периоди. 

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе