Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит

Откако Британците гласаа со минимално мнозинство нивната држава да ја напушти Европската унија, многу граѓани на Обединетото Кралство му свртија грб на Островот, се населуваат во континентална Европа и земаат државјанството на различни земји од ЕУ. И Евростат и Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) увидоа таков заклучок.

Само во Германија, бројот на Британците кои добиле германско државјанство е зголемен за дури 2.000 отсто. И тоа за само три години: од 2016 година – по завршувањето на референдумот – до крајот на 2019 година. Цел британски град со 120.000 луѓе веќе живее во Германија. Речиси половина од нив ќе добијат германско државјанство до крајот на оваа година, покрај британското државјанство.

Граѓаните на Обединетото Кралство се на второ место по број на странци кои добиваат германски пасоши. На прво место „според германските пасоши“ се Турците, а потоа следат Полјаците и Романците.

Според студија на Универзитетот во Оксфорд, за многу Британци, Брегзит стана главниот мотив за напуштање на нивната земја.

Повеќето британски иселеници одат во Шпанија и Франција. Само во Шпанија, веќе се регистрирани 380.000 Британци.

На 31 декември истекува преодниот период за Обединетото Кралство да се смета за земја-членка. Значи, оние што сакаат да го задржат британското државјанство, но и да земат второ – германско, на пример – треба да го сторат тоа до крајот на годината, наведува Deutsche Welle. Од 1 јануари 2021 година, Германија веќе нема да дозволи на Британците двојно државјанство. Истото важи и за другите земји од ЕУ.

Главниот преговарач за ЕУ, Мишел Барние веќе предупреди дека шансите за постигнување на посакуваниот договор за партнерство до крајот на годината исчезнуваат. Барние рече дека ЕУ мора да биде подготвена дека Обединетото Кралство ќе замине без договор. И граѓаните и претприемачите мора да бидат подготвени за ваков настан, што ќе доведе до голем број неизбежни последици, напиша Барниер на Twitter.

Студентите кои престојуваат во Обединетото Кралство по 1 јануари 2021 година повеќе нема да имаат право на безвизен режим во ЕУ. Мобилните комуникации меѓу Островот и Унијата исто така ќе станат поскапи: Граѓаните на ЕУ кои патуваат во Обединетото Кралство ќе мора повторно да плаќаат скап роаминг. И Британците во Европа.

Сѐ уште не е јасно какви правила ќе се применуваат за граѓаните на ЕУ кои влегуваат во Обединетото Кралство при преминување на границата. И какви документи ќе бидат потребни на оваа граница. Британската влада навистина потврди дека луѓето од ЕУ ќе влезат во Обединетото Кралство без пасоши. Сепак, не е познато дали ќе биде воведен визен режим, како што зборуваше на пример поранешната премиерка Тереза ​​Меј. Сепак, сигурно е само едно – од следната година британските туристи ќе можат да престојуваат во земја на ЕУ без прекин најмногу 90 дена.

Тагови
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Свет

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Вести

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Читај повеќе

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Читај повеќе

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Читај повеќе

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Читај повеќе

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Читај повеќе

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Читај повеќе