Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, побара од 19 експерти од членките на Еврозоната, по еден од секоја земја, до 2024 година да изберат нов дизајн на банкнотите на еврото.

Новиот дизајн ќе биде изработен од панел советници составен од експерти од многу области - од уметници и дизајнери до физичари и археолози, а банкнотите ќе го променат својот изглед за да станат подостапни за Европејците од сите возрасти и култури, пренесува британски The Telegraph.

Откако панелот ќе осмисли нови визуелни решенија, ЕЦБ ќе ги стави на јавна дискусија. Следува конкурс, по што ќе се одржат дополнителни консултации, а конечната одлука за изгледот на новите евро банкноти ќе ја донесе Управниот совет на ЕЦБ, органот кој вообичаено носи одлуки за каматните стапки и слични прашања.

Банкнотите нема да бидат укинати

Одлуката за редизајнот доаѓа откако одлуката на ЕЦБ за можноста за имплементација на новото дигитално евро загрижи многумина и потенцијално сигнализираше смрт на физичките пари.

Лагард нагласи дека банкнотите нема да бидат укинати.

„Банкнотите остануваат. Тие се тактилен и видлив симбол на заедничка Европа, особено во време на криза, и сѐ уште се многу барани. После 20 години, време е да го ревидираме изгледот на нашите банкноти со цел да ги направиме подостапни за Европејците од сите возрасти и култури“, рече Лагард.

Во моментов во оптек се 27,6 милијарди банкноти евра во вредност од над 1,5 билиони евра.

Најмногу се банкноти од 50 евра, од кои 13,4 милијарди, потоа следат банкнотите од 20 евра, од кои 4,5 милијарди. Банкнотата од 100 евра има 2 милијарди, а исто толку банкноти од 10 и 5 евра. Банкнотите од 200 и 500 се поретки и од секоја има по 1 милијарда.

Централните банки на земјите од Еврозоната престанаа да издаваат банкноти од 500 евра во 2019 година, бидејќи постоеше страв дека криминалците ќе ги искористат за ефикасно пренесување на големи количини готовина.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе