Евровизија откажана поради пандемијата со Covid-19

Оваа година Евровизија е одложена за 2021 година поради здравствените мерки имплементирани во земјите низ светот, со цел да се запре пандемијата на болеста COVID-19.

Објавена е официјална изјава во која целиот настан во Ротердам е откажан и презакажан за 2021 година.

„Поради ширењето на COVID-19 низ Европа и рестрикциите поставени од владите на учесниците, како и од холандските власти, невозможно е да се продолжи со настап во живо, според планираното. Горди сме што Евровизија ја обединува публиката секоја година, без прекин во последните 64 години и исто како и милиони обожаватели низ светот, сме екстремно тажни што нема да се одржи во мај. Ротердам ќе биде домаќин во 2021 година“, стои во соопштението.

Минатата година 182 милиони луѓе гледаа Евровизија, а 41 земја учествуваа.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Музика

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Read more

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

Сцена

Кијану Ривс е „виновен“ за името на John Wick

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за трилер драмата „Run With The Hunted“

Читај повеќе
  • play_arrow

Емилија Кларк се враќа со хорор антологијата „Murder Manual“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Total Recall“ слави 30 години, сите го паметат по една сцена

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто обожаваме да гледаме серии и филмови за криминалци?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за италијанската хорор серија „Curon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Клинт Иствуд го прослави 90. роденден

Читај повеќе