Евровизија призна грешка: Тамара е прва според бодовите на жиријата

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го постигна најголемиот успех на нашата земја во досегашните учества на Изборот за песна на Евровизија, а според најновото пребројување на гласовите, нејзиниот успех се искачи едно место погоре.

ЕБУ излезе со соопштение во кое призна дека по направените стандардни проверки било откриено дека имало грешка при броењето на гласовите на жирито на Белорусија.

„Поради човечка грешка бил употребен погрешен агрегиран резултат“ стои во објаснувањето од ЕБУ, па по новото пребројување на бодовите, Тамара со кумулативни 305 поени го освои седмото, а не осмото место.

Уште подобрата вест е дека според гласовите на жиријата песната „Proud“ е на прво место со освоени 247 поени, а Шведска е втора со 241 поен.

Новата пресметка сепак не влијае на пласманот на најдобрите четири земји учеснички и победникот на Евровизија 2019 уште е Холандија.

Тамара радосната вест ја сподели  на социјалните мрежи:

„Каква прекрасна вест. ЕБУ само што ни потврди дека поради грешка во Белоруското гласање, нашата земја е всушност прва од жири и седма во финалето на Евровизија. Не можам да ви опишам колку сум среќна! Ве сакам сите! OMG – I just found out that we actually won the jury vote and we were #7 in the finals, not #08. I am beyond happy! Thank you so much.“

Конечното бодување, по направената корекција, изгледа вака:

Холандија (498 поени)

Италија (472)

Русија (370)

Швајцарија (364)

Шведска (334)

Норвешка (331)

Северна Македонија (305)

Азербејџан (302)

Австралија (284)

Исланд (232)

Република Чешка (157)

Данска (120)

Кипар (109)

Малта (107)

Словенија (105)

Франција (105)

Албанија (90)

Србија (89)

Сан Марино (77)

Естонија (76)

Грција (74)

Шпанија (54)

Израел (35)

Белорусија (31)

Германија (24)

Велика Британија (11)

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Музика

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Среќен роденден, Џенифер Лопес

Read more

ABBA ќе издаде пет нови песни догодина

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарци кои совршено го отсликуваат светот во кој живееме

Читај повеќе