Евтина и високопротеинска храна: Зошто треба почесто да јадете урда?

Урдата можеби не се наоѓа на листата на намирници кои често ги јадете, но всушност е многу здрава и богата со протеини и затоа треба почесто да ја консумирате.

Регистрираната диететичарка Џордан Хил наведува дека овој вид сирење се прави со млеко и кисели адитиви како сок од лимон или оцет. Производителите на урда користат машини за да го завршат овој процес и да направат огромни количества урда одеднаш, но вие всушност можете да си направите дома ако сакате.

Има многу благ вкус сам по себе, поради што повеќето луѓе ја мешаат со други состојки или ја користат во рецепти наместо да ја јадат самостојно. Лесна е како крем сирот, што овозможува да добие други вкусови или добро да се вклопи во рецептите.

Популарноста на урдата како здрава храна го достигна својот врв во раните 70-ти години на минатиот век, но оттогаш е во постојан пад. Сепак, многу фитнес тренери и нутриционисти од неодамна ја препорачуваат оваа храна.

„Урдата не е нова храна, но луѓето повторно ја открија како храна со повеќе протеини, помалку масти и пониска цена. Од овие причини повторно станува популарна“, објасни диететичарката Хил.

Една шолја урда содржи неверојатни 25 грама протеини, приближно исто колку и пилешки гради. Дополнително, имате можност да купите верзии без маснотии или со малку маснотии.

„Поради поголемата содржина на протеини и различни масти во урдата, таа може да биде заситена и разноврсна храна со помала калориска вредност. Урдата, исто така, има малку или воопшто нема заситени масти или додаден шеќер, хранливи материи кои ако се консумираат прекумерно може да го зголемат ризикот од одредени хронични болести“, додава Хил.

Исто така, важно е да се напомене дека урдата треба да се чува во фрижидер и да се користи во рок од најмногу 10 дена. Идеално е да ја чувате на една од средните полици, па затоа внимавајте на правилната организација на фрижидерот. Можете и да ја замрзнете, но под услов да ја чувате во херметички сад или пак во кеса што може повторно да се затвора.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Read more

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Read more

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе