Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Ова евтино јадење со компири и сланина е толку вкусно што сите ќе бараат набрзо повторно да го направите, а совршената комбинација на состојките го прави едноставно неодоливо.

Компирите се меѓу поевтините намирници и од нив можете да направите разни јадења, а едно од нив е и ова со макарони.

Потребни состојки:

  • 1 кг компири
  • 400 гр макарони
  • 1 кромид
  • 150 гр сланина
  • магдонос
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Компирите сварете ги нелупени, па процедете ги, а кога ќе се изладат излупете ги. Во тава пропржете сечкана сланина додека не стане крцкава. Во истата тава пропржете го ситно исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете ги компирите кои претходно сте ги свариле и исечкале. Потоа додадете сварени и процедени макарони и измешајте. На крајот додадете сланина, посолете и побиберете, па измешајте. На крајот, готовиот сад со компир посипете го со сечкан свеж магдонос.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Рецепти

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Read more

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на босански начин – кљукуша батакуша

Read more

Рецепт на денот: Зелени тестенини со печурки и свински врат

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе