„EXIT“ обезбеди вакцини за странските посетители

Благодарение на успехот на масовната вакцинација и драстичното подобрување на епидемиолошката состојба, премиерката Ана Брнабиќ и Кризниот штаб на Република Србија официјално го означија 21 јуни како ден кога Србија ќе се врати во нормален живот и ќе овозможи фестивали и концерти.

Како придонес кон општата безбедност, како и на самиот фестивал, српското Министерство за здравство ќе обезбеди вакцини за 1.500 странски изведувачи и посетители на „EXIT“. Исто така, „EXIT“ одвои 3.000 влезници за отворањето на фестивалот на 8 јули кои ќе им бидат поделени на медицинските работници.

Големата прослава на 20-годишнината од фестивалот „EXIT“ ќе се одржи од 8 до 11 јули 2021 година на Петроварадинската тврдина, а своите настапи веќе ги потврдија некои од најголемите светски и регионални имиња како што се Давид Гета, диџеј Снејк, „Sabaton“, Нина Кравиц, Паул Калкбренер, Тајга, Соломун, Денис Султа и диџеј Топиќ, Робин Шулц, Асаф Авидан, Сатори, Борис Брејча, Хани Дижон, „Hot Since 82“, „Meduza“, Пол ван Дајк, „Artbat“ и Шек Вес. Целосниот распоред по денови наскоро ќе биде објавен на официјалната веб-страница на фестивалот.

Remote video URL

Србија е веќе отворена за туристи, а сите детали во врска со влезот на фестивалот ќе бидат објавени навреме на официјалната веб-страница на „EXIT“, во согласност со идните епидемиолошки мерки на Владата на Република Србија.

„EXIT“ и другите српски фестивали започнаа национална кампања за вакцинација минатиот петок, фокусирајќи се на младите - да придонесат за враќање во нормалниот живот и да се вакцинираат. Тоа е единствениот начин да се постигне зацртаната заедничка цел - да се вакцинираат повеќе од 50 проценти од возрасната популација на Србија пред 21 јуни, дополнително да се намали дневниот број на случаи и да се помогне во борбата за менталното здравје на младите.

Remote video URL

Во моментов, потребно е да се вакцинираат околу 5% од возрасните додека не се постигне таа цел, а Србија исто така бележи пад од 95% од дневно заразените во последните неколку недели. Самата кампања работи во две насоки: повеќе нема да играм / танцувам / свирам сам/а, наменета за сите оние на кои им недостасуваат концертите и фестивалите, и Дали има некој подобра идеја, наменета за сите оние кои не се сигурни дека вакцинацијата е најдобриот начин за излез од пандемиската криза.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе