Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Ф1
МИА
/ 16.10.2021 / 13:43

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) го објави календарот за новата сезона во Формула 1 во кој се запишани рекордни 23 трки.

Новата сезона ќе стартува во Бахреин на 20 март 2022 година, по што следуваат трките за Големата награда (ГН) на Саудиска Арабија (27 март) и ГН на Австралија (10 април), која се враќа во календарот за прв пат по 2019 година.

Нова трка во календарот е ГН на Мајами (8 мај), а по двегодишна пауза во календарот се враќаат и трките во Јапонија, Канада и Сингапур.

Следната сезона нема да се возат трките за ГН на Штаерска, Португалија, Катар и Турција.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ф1

Ботас најбрз на вториот тренинг

Read more

Верстапен победи во Мексико и направи огромен чекор кон титулата

Read more

Верстапен: Подобро да се започне од третата отколку од втората позиција

Read more

Формула 1 потпиша договор со Кина до 2025 година

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ФИФА ги објави номинациите за гол на годината

Читај повеќе

Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Читај повеќе

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе