Facebook ги блокира неонационалистичките профили

Facebook вчеравечер ги блокираше профилите на две италијански неофашистички групи поради ширење говор на омраза.

Групите „Casapound“ и „Forza Nuova“ кои заговараат екстремно десничарка идеологија започнале да водат антимигрантски кампањи на своите профили, пренесува Reuters.

„Луѓе и организации кои шират омраза или напаѓаат други луѓе, немаат место на Facebook и Instagram“, изјавиле од Facebook.

Групата „Casapound“ имала 250.000 членови.

Преводникот на групата „Forza Nuova“, Роберто Фиоре, изјави дека на оваа мерка ќе одговори со протести на улица.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Свет

Русија ја продолжи забраната за меѓународни летови до 1 август

Read more

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Read more

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Read more

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Read more

Вести

До средината на следната недела локално невреме со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Читај повеќе

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Опожарено возило во сопственост на Владата

Читај повеќе

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Читај повеќе

Затвореник во КПУ „Идризово“ позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Најдобрите студенти ќе се вработуваат во државни институции, ветува Мисајловски

Читај повеќе

Нови 173 случаи со COVID-19, 15 починати

Читај повеќе