Facebook ги открива тајните: Каква содржина гледате и како работи алгоритамот?

Благодарение на новата опција на Facebook која ќе се појави од 2 мај оваа година, корисниците ќе имаат можност да дознаат како работи алгоритамот кој одлучува каква содржина ќе понуди на сечиј тајмлајн.

За потребите на новата опција, Facebook ќе добие ново поле наречено „Why I’m seeing this post“ („Зошто ја гледам оваа објава?“), а со кликнување на него ќе можете да дознаете како Facebook одбира која содржина да ви ја понуди.

Facebook, Twitter, YouTube и останатите социјални мрежи и алатки често се мета на критики поради начинот на користење и имплементирање на алгоритамот за препорака на содржини кои сметаат дека ќе бидат атрактивни или корисни за сопственикот на профилот. Од Facebook и BBC најавуваат дека новата опција ќе биде достапна од 2 мај и веќе нема да има потреба да се прашувате како одредена објава завршила на вашиот тајмлајн.

Новото поле ќе се наоѓа во опаѓачкото мени во горниот десен агол. Едно од понудените објаснувања во полето гласи: „Објавите со фотографии ги коментирате почесто отколку објавите со било која друга мултимедијална содржина“. Со оваа опција ќе научите како и зошто Facebook ви нуди одредена содржина, но ќе знаете и како да го контролирате тоа.

„Овие измени се само дел од процесот во кој сакаме на луѓето да им дадеме повеќе контрола над нивниот Facebook профил“, соопшти компанијата на сопствениот блог.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Интернет

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Read more

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе