Facebook ги открива тајните: Каква содржина гледате и како работи алгоритамот?

Благодарение на новата опција на Facebook која ќе се појави од 2 мај оваа година, корисниците ќе имаат можност да дознаат како работи алгоритамот кој одлучува каква содржина ќе понуди на сечиј тајмлајн.

За потребите на новата опција, Facebook ќе добие ново поле наречено „Why I’m seeing this post“ („Зошто ја гледам оваа објава?“), а со кликнување на него ќе можете да дознаете како Facebook одбира која содржина да ви ја понуди.

Facebook, Twitter, YouTube и останатите социјални мрежи и алатки често се мета на критики поради начинот на користење и имплементирање на алгоритамот за препорака на содржини кои сметаат дека ќе бидат атрактивни или корисни за сопственикот на профилот. Од Facebook и BBC најавуваат дека новата опција ќе биде достапна од 2 мај и веќе нема да има потреба да се прашувате како одредена објава завршила на вашиот тајмлајн.

Новото поле ќе се наоѓа во опаѓачкото мени во горниот десен агол. Едно од понудените објаснувања во полето гласи: „Објавите со фотографии ги коментирате почесто отколку објавите со било која друга мултимедијална содржина“. Со оваа опција ќе научите како и зошто Facebook ви нуди одредена содржина, но ќе знаете и како да го контролирате тоа.

„Овие измени се само дел од процесот во кој сакаме на луѓето да им дадеме повеќе контрола над нивниот Facebook профил“, соопшти компанијата на сопствениот блог.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Интернет

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Read more

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе