Facebook ќе исплати 52 милиони долари на модераторите за отстранување вознемирувачки содржини

Како награда за сите трауми кои ги преживуваат додека отстрануваат вознемирувачки и забранети содржини, Facebook најави дека на своите модератори ќе им исплати 52 милиони долари.

На овој начин ќе им помогнат на поранешните и на тековните модератори да ги надминат проблемите со менталното здравје, пишува The Verge.

Секој модератор ќе добие најмалку 1.000 долари, а се очекува и дополнителен надомест доколку им дијагностицираат пост-трауматичен стрес или некоја друга болест.

Судската одлука ќе опфати околу 11.250 модератори, а адвокатите сметаат дека дури половина од нив ќе имаат право на дополнителен приход.

„Драго ни е што Facebook соработува со нас и се согласува да им помогне на луѓето коишто имаат ужасно тешка работа. Штетата којашто може да се доживее на оваа работа е голема“, вели адвокатот Стив Вилијамс.

Модераторите на Facebook секој ден гледаат вознемирувачка содржина, па во иднина ќе имаат состаноци со психолози еднаш во неделата.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Вести

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе