Facebook од денеска почнува да го крие бројот на лајкови на објавите

Откако мерката првично беше најавена за на Instagram, и Facebook од денеска почнува со криење на лајковите на објавите, прво во Австралија, а потоа и во други земји.

Сопствениците на корисничките профили и понатаму ќе имаат увид во бројот на лајкови и реакции на објавите, но не и нивните пријатели и следачи.

Целта на ограничувањето на видливоста на бројот на лајкови е да се направи Facebook мрежа на која веќе нема да биде важно кој има повеќе лајкови, односно кој е попопуларен.

Facebook веќе почна да ја тестира оваа опција кај корисници на Android уреди. Првите тестови беа спроведени во април во Канада, а до јули тетсирањето беше проширено во уште шест земји.

„Спроведуваме ограничени тестирања во кои лајковите и реакциите на објавите се приватна информација за корисникот на профилот. Сакаме да видиме какви се реакциите на короисниците за да сфатиме дали оваа промена ќе го подобри нивното искуство во користењето на социјалната мрежа“, соопшти портпаролот на Facebook.

Крајната цел на Facebook е луѓето да се чувствуваат удобно кога ги изразуваат своите ставови и мислења на социјалната мрежа.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Интернет

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Read more

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Read more

Facebook избриша околу 900 профили поврзани со ултрадесничарски групи

Read more

Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Read more

Гик

  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе