Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Facebook повеќе нема да им препорачува на корисниците одредени здравствени групи на таа социјална мрежа, соопшти компанијата во обид да ги спречи дезинформациите кои се објавуваат во такви групи.

Исто така, Facebook смета дека корисниците треба да ги добијат вистинските здравствени информации исклучиво од веродостојни извори.

Минатата година компанијата отстрани повеќе од милион групи кои ја нарушија политиката на Facebook со дезинформации и штетни содржини, објавено е на блогот на Facebook.

Компанијата исто така започна да ги отстранува дезинформациите за пандемијата на коронавирусот, кои би можеле да бидат исклучително штетни.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Интернет

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Read more

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Read more

Два милиони луѓе заработуваат цело богатство преку социјалните мрежи

Read more

Елон Маск сè поблиску до целта за брз интернет од вселената

Read more

Гик

  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Читај повеќе
  • play_arrow

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Читај повеќе
  • filter

OnePlus претстави два нови евтини смартфони

Читај повеќе

Кои апликации најмногу ја „цицаат“ батеријата на Android смартфоните?

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот телефон на преклоп на Huawei?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Читај повеќе