Facebook отвора илјада работни места во Европа

Facebook соопшти дека оваа година планира да отвори илјада нови работни места во Велика Британија, меѓу кои ќе има и работници ангажирани на развој на алатки за отстранување на штетни интернет содржини.

Новите работни места ќе бидат отворени пред планираното отворање на нова канцеларија во Лондон во 2021 година, а со нив вкупниот број на работници на Facebook ќе се зголеми на 4.000.

Британскиот главен град е најголем инженерски центар на Facebook надвор од САД.

Според извештаите, повеќе од половина нови работни места ќе бидат фокусирани на технологијата, вклучувајќи програмски инженеринг, дизајн производи и наука за податоци. Новите работници, исто така, ќе се занимаваат со развој на апликациите WhatsApp и Workplace.

Дел од новите работници би можел да биде ангажиран во тимот на Facebook Community Integrity, кој произведува алатки за откривање и отстранување штетни содржини на платформите како што се Messenger, Instagram и WhatsApp.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Секси калчо (I дел)

Read more

Бизнис

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Read more

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Read more

Две кампањи на „Њу момент“ во финалето на BalCannes 2020

Read more

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Вести

Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Читај повеќе

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Читај повеќе

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Читај повеќе

Кривична пријава за 10 дрвократци кои нападнаа полициски службеници

Читај повеќе

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Читај повеќе

Поддршка од 200 милиони евра за земјоделците, субвенции, прилагодување со агрополитиката на ЕУ, вети Хоџа

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнадо снимено во Далмација

Читај повеќе

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Читај повеќе