Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Компанијата Facebook го развива својот прв паметен часовник кој ќе се појави во 2022 година.

Паметниот часовник ќе има две камери и ќе може да се извади од нараквицата за фотографирање и снимање, а потоа да се сподели преку Instagram и Facebook.

Камерата на предната страна е наменета за видеоповици, додека пак задната камера може да се користи за снимање видеа.

Идејата е да ги мотивираат корисниците да го користат паметниот часовник како и смартфоните, а ова е дел од планот на директорот Марк Закерберг да произведе повеќе уреди за да биде конкуренција на Apple и Google.

Паметниот часовник ќе биде достапен наредната година во бела, црна и златна боја, а ќе чини околу 400 долари.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Хардвер

Honor ги претстави лаптопите MagicBook X 14 и X 15

Read more

Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Read more

Samsung го патентираше Galaxy Z Fold Tab

Read more

Колку често ги чистите слушалките?

Read more
 

Гик

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Читај повеќе

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе