Facebook потрошил 22 милиони долари за безбедноста на Закерберг

Минатата година Facebook потрошил 22 милиони долари за безбедноста на Марк Закерберг, пренесува CNN.

Закерберг, како и многу други богати извршни директори, добива плата од 1 долар годишно. Минатата година тој не примил ниту бонуси ниту награди за акциите.

Меѓутоа, поради зголемените трошоци за безбедноста на основачот на Facebook и неговото семејство, вкупната исплата изнесува 22,6 милиони долари и е за 9,1 милион долари поголема од претходната година.

Закерберг потрошил и 2,6 милиони долари на трошоци за приватниот авион, за што од компанијата велат дека е исто така дел од неговото обезбедување.

Од Facebook велат дека цената е зголемена делумно како резултат од специфични закани кон Закерберг, со оглед на тоа што Facebook во последно време се соочува со низа скандали кога станува збор за приватноста на корисниците на оваа социјална мрежа.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Интернет

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Read more

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Read more

Facebook избриша околу 900 профили поврзани со ултрадесничарски групи

Read more

Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Read more

Гик

  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе