Facebook призна дека ги преслушува гласовните пораки на корисниците

Фактот дека Facebook ја загрози приватноста на корисниците повеќе не преставува изненадување.

Најновата вест е дека оваа компанија плаќа илјада надворешни соработници, за да ги преслушуваат и бележат гласовните пораки од Messenger.

Facebook официјално потврди дека преслушувањето гласовни пораки повеќе нема да биде пракса. 

Причината поради преслушувањето е за да се провери дали апликацијата правилно ги интерпретира пораките.

Неодамна, извршниот директор, Марк Закерберг пред конгресот на САД негираше дека компанијата поседува приватни разговори и оваа информација ја оцени како „теорија на завера“.

Неговата компанија сепак призна дека има пристап до микрофонот на Messenger, доколку корисниците даваат одобрување и активно ја користат функцијата која бара звук.

реклама

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Read more

Интернет

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Read more

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Read more

Два милиони луѓе заработуваат цело богатство преку социјалните мрежи

Read more

Елон Маск сè поблиску до целта за брз интернет од вселената

Read more

Гик

  • play_arrow

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Читај повеќе

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Читај повеќе

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Првпат снимени џиновски панди како се парат во дивината

Читај повеќе
  • play_arrow

Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Читај повеќе
  • filter

OnePlus претстави два нови евтини смартфони

Читај повеќе

Кои апликации најмногу ја „цицаат“ батеријата на Android смартфоните?

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот телефон на преклоп на Huawei?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на iPhone 12?

Читај повеќе