Facebook воведува ново правило за споделување вести

Facebook го следи примерот на Twitter и соопшти дека воведува ново правило според кое корисниците ќе добиваат потсетник доколку пробаат да споделат вест чиј линк воопшто не го отвориле за да ја прочитаат.

Од Facebook известија дека на почеток овој додаток ќе им се појавува севкупно на 6% од корисниците кои на оваа социјална мрежа пристапуваат преку андроид.

„Почнувајќи од денес тестираме начин на промовирање на поинформирано споделување новинарски вести. Доколку споделувате вест од линк кој не сте го прочитале, ќе ви пуштиме порака охрабрувајќи ве да го отворите и да го прочитате пред да го споделите со други“, стои во објавата на Facebook.

URL

Поттикнувањето на луѓето да ги читаат вестите кои ги споделуваат може да се сфати како нова битка на Facebook против ширењето на дезинформациите против кои оваа платформа одамна се бори.

На тој начин пораката која ќе се појавува ќе го информира корисникот дека неотворањето на вестите кои се споделуваат може да има контра ефект бидејќи често насловите не ја откриваат суштината на целата сторија, а неретко и водат кон погрешен впечаток.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе