Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Privacy International неодамна спроведе истражување во кое ги опфати апликациите за следење на менструалниот циклус, а резултатите вознемирија многу корисници.

Откриено е дека некои од апликациите поврзани со Facebook ги споделуваат и интимните податоци на корисниците, вклучувајќи ги нивните сексуални навики. На тој начин, Facebook располага со информации за тоа каква контрацепција користите, кога овулирате, какви симптоми имате и кога имате секс.

Од објавувањето на резултатите од истражувањето, само една од овие апликации направи измена на правилата за заштита на приватноста на корисниците.

Најпопуларните апликации се најпроблематични

Овие апликации собираат прилично интимни податоци од корисниците, но и нивните партнери/партнерки, од општата здравствена состојба, бројот и времето на сексуални односи, расположение, прехранбени навики, па и кои производи ги користат за лична хигиена, контрацепција и слично.

Во замена за тие информации, апликациите на корисничките најчесто им нудат датум кога се најплодни или кога следен пат треба да добијат менструација.

Facebook влегува во приказната поради користење на алатката SDK (Social Development Kit), која им помага на апликациите да заработуваат од реклами што се појавуваат зависно од интересите на корисниците.

Period Tracker, Period Tracker Flo и Clue Period Tracker се најбезбедни апликации за следење на менструалниот циклус и плодните денови, кои не ги делат податоците со Facebook.

Меѓутоа, Maya, MIA и My Period Tracker, кои се едни од најпопуларните апликации за оваа намена, го прават токму тоа и не направија чекори за промена на правилата за заштита на приватноста на корисниците по објавувањето на извештајот на Privacy International.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе