Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Privacy International неодамна спроведе истражување во кое ги опфати апликациите за следење на менструалниот циклус, а резултатите вознемирија многу корисници.

Откриено е дека некои од апликациите поврзани со Facebook ги споделуваат и интимните податоци на корисниците, вклучувајќи ги нивните сексуални навики. На тој начин, Facebook располага со информации за тоа каква контрацепција користите, кога овулирате, какви симптоми имате и кога имате секс.

Од објавувањето на резултатите од истражувањето, само една од овие апликации направи измена на правилата за заштита на приватноста на корисниците.

Најпопуларните апликации се најпроблематични

Овие апликации собираат прилично интимни податоци од корисниците, но и нивните партнери/партнерки, од општата здравствена состојба, бројот и времето на сексуални односи, расположение, прехранбени навики, па и кои производи ги користат за лична хигиена, контрацепција и слично.

Во замена за тие информации, апликациите на корисничките најчесто им нудат датум кога се најплодни или кога следен пат треба да добијат менструација.

Facebook влегува во приказната поради користење на алатката SDK (Social Development Kit), која им помага на апликациите да заработуваат од реклами што се појавуваат зависно од интересите на корисниците.

Period Tracker, Period Tracker Flo и Clue Period Tracker се најбезбедни апликации за следење на менструалниот циклус и плодните денови, кои не ги делат податоците со Facebook.

Меѓутоа, Maya, MIA и My Period Tracker, кои се едни од најпопуларните апликации за оваа намена, го прават токму тоа и не направија чекори за промена на правилата за заштита на приватноста на корисниците по објавувањето на извештајот на Privacy International.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Софтвер

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Read more

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Read more

Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе