Фактори кои можат да му наштетат на имунолошкиот систем

Имунолошкиот систем на човекот е сочинет од различни сегменти и е задолжен да се бори против микробите и бактериите на кои секојдневно сме изложени. Men’s Health ги наведува причините кои можат негативно да влијаат на вашиот имунолошки систем.

Добриот имунолошки систем се одржува со здрави навики како што се квалитетна исхрана, добар сон. Но, сепак постојат неочекувани фактори кои можат да го загрозат вашиот имунолошки систем без оглед на тоа колку се трудите да остане здрави.

Прекумерно вежбање

Доколку ја тестирате вашата издржливост и го заморувате телото, па потребни ви се неколку часа за да се вратите во нормала- време е да престанете со ваквиот начин на вежбање.

Студијата покажа дека екстремните маратонци биле склони на респираторни проблеми и секундарни инфекции со вирус и груп.

Изолираност и осаменост

Осаменоста и недостатокот на социјален живот можат да го уништат вашиот имунолошки систем затоа што осаменоста може да ја зголеми концентрацијата на кортизол, хормонот на стрес во вашето тело кој може негативно да влијае на организмот.

Стрес

Интензивираната подвижност, здравата исхрана и вежбањето можат, за жал, да бидат од мала корист кога животот го сфаќате премногу сериозно и кога постојано сте под стрес, покажуваат истражувањата. За да се спротивставите на многуте предизвикувачи на стрес во секојдневниот живот, важно е да најдете радост во едноставни работи, затоа што здравиот изглед на животот ќе ве задржи во форма.

Редовна употреба на антибиотици

Редовното одење на лекар и инсистирање на антибиотици и за најмала инфекција може да го загрози дури и најздравиот имунолошки систем. Неодамнешните истражувања спроведени од истражувачи од Харвард, МИТ и Институтот Вис откриле дека антибиотиците всушност можат да дејствуваат против организмот и да го ослабат начинот на кој имунолошкиот систем го штити организмот.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Здравје

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Read more

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Read more

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Read more

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе