Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Сет Мекфарлен и соработниците на хумористичната анимирана серија Family Guy направија видео на PSA што треба да ги поттикне луѓето да се вакцинираат против коронавирус, пренесува Variety.

Во триминутното видео, измислениот лик од анимираната серија Питер Грифин расправа и размислува дали да се вакцинира, а ликовите Стјуи и Брајан Грифин му објаснуваат како функционира вакцината. Видеото комбинира типичен хумор од анимираната серија со вистински научни факти.

„Вакцините нѐ штитат од болести. Се создава имунитет и телото може да се бори. Вакцините против коронавирус дејствуваат така што создаваат антитела што ве спречуваат да се заразите со вирусот“, објаснува Стјуи во видеото, па со Брајан продолжуваат да објаснуваат како вакцината ги намалува симптомите на вирусот. Питер конечно е задоволен од нивното објаснување и ја прима вакцината.

Remote video URL

„Горди сме што работевме со некои од водечките имунолози и епидемиолози на ова видео на PSA. Искористивме сѐ што ни кажаа“, рекоа извршните продуценти на Family Guy Ричард Апел и Алек Сулкин во изјава за странските медиуми.

Видеото на PSA е инаку кратко едукативно видео направено за да се крене свеста или да се сменат ставовите или однесувањата за прашања од јавен интерес.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Филм & ТВ

Кои се правилата за користење оружје на филмските сетови?

Read more

Прва прес-конференција за инцидентот со Болдвин, полицијата нема уапсено никого

Read more

15 најдобри филмови со Кијану Ривс

Read more

Препорака за филм: Трилерот „The Trip“ на Netflix ветува адреналинска забава

Read more
 

Сцена

Кои се правилата за користење оружје на филмските сетови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прва прес-конференција за инцидентот со Болдвин, полицијата нема уапсено никого

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најдобри филмови со Кијану Ривс

Читај повеќе
  • play_arrow

Препорака за филм: Трилерот „The Trip“ на Netflix ветува адреналинска забава

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Crown“ продолжува со контроверзиите и во новата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ ќе добие втор дел, познат и датумот на премиерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за „The Unforgivable“ со Сандра Булок

Читај повеќе

Кијану Ривс им подари Rolex часовници на каскадерите во „John Wick“  

Читај повеќе
  • play_arrow

ABBA ја објави третата нумера од новиот албум

Читај повеќе