„Фанк шуи“ се македонските финалисти на ХЕМИ музичките награди

Скопје, 15 март 2021 (МИА) – Еден од најпрогресивните македонски музички состави – „Фанк шуи“, моментно актуелен со песната „Не Време”, се наоѓа меѓу деветте финалисти номинирани за ХЕМИ музичките награди.

Се работи за нова програма, наменета за талентирани музички изведувачи кои се подготвени да развијат меѓународна кариера и да ја пласираат својата музика на европско ниво. Од вкупно 285 европски таленти од Средна и Југоисточна Европа, жирито првично избра 27 бенда од 9 држави, меѓу кои беа избрани и македонските „Плутос даутс“, „Фанк шуи“ и „Ју“. Во вториот круг, со гласовите од жирито, влегоа само „Фанк шуи“, заедно со уште осум европски бендови.

Меѓународното жири на Центарот за размена на музички иновации ХЕМИ, е составено од организатори на фестивали, промотори, менаџери, продуценти и музички новинари. Во втората фаза на наградите, финалистите ќе добијат персонализирани сесии и професионални тренинзи од страна на ментор – стручњак во областа на музичката индустрија, кој ќе биде назначен согласно потребите на секој бенд.

Заедно со обуката овозможена од ХЕМИ, деветте финалисти ќе изработат материјал кој ќе го претстават за време на ХМА сесијата во живо, а последната фаза на наградите е во јуни, кога ќе се изберат тројца победници.

Покрај „Фанк шуи“, меѓу 9-те финалисти се наоѓаат и пејачот и баскер „Том Артваy” од Чешка, нордиското електро-поп трио од Естонија “Ај вер експеримент”, алт-рокерите од Грција „Деф рејдио”, блуз-бендот „Вудсток барби” од Унгарија, „гараж-рок“ триото, сопственик на еден од најдобрите српски албуми за 2020 година – „Догс ин Кавала”, полскиот квартет „Изи енд д Блек трис”, првата Јутјуб сензација во Романија „Луција” и словенечката „Коала воис” кои одлично ја комбинираат „независната музика“ со рок и поп-звукот од 70-тите.

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

МК сцена

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Read more

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе