Фаре: Меси треба да биде нашиот Мајкл Џордан

Претседателскиот кандидат на Барселона сака Лео Меси да остане во клубот и да ја има улогата како Мајкл Џордан во Чикаго Булс.

Жорди Фаре е еден од кандидатити за нов претседател на каталонскиот клуб кој е без предводник откако Жузеп Марија Бартомеу си поднесе оставка кон крајот на минатиот месец. Изборите за нов претседател се закажани за 24 јануари, главен фаворит за победа е Виктор Фонт, додека Фаре со проектот за Меси ќе се обиде да ги сврти резултатите во своја полза.

„Да се фрла сенка на она што Меси го има направено за нас не е во ред. На Меси треба да му се понуди доживотен проект. Треба него да го претвориме во нашиот Џордан. Работиме на тоа на Меси да му биде понуден проект поврзан со управувачкиот дел во клубот“, вели Фаре.

Но, неизвесноста дали Меси ќе продолжи да игра за Барселона и натаму постои со оглед на тоа што неговиот договор истекува веќе во јуни.

„Веќе зборувавме со неговиот агент. Имаме понуда. Не се во прашање пари. Меси веќе има куп пари, ова е љубовна приказна. Сигурен сум дека имам проект кој ќе го убеди Меси“, тврди тој.

Аргентинскиот ас сакаше летово да си замине од Барселона, но на крајот сепак остана да игра под новиот тренер Роналд Куман.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе