Фармацевтите советуваат: Чувајте ги лековите на температура под 25°C

Несоодветното складирање на лековите, поради недоволното ниво на здравствена едукација, е светски проблем, а фармацевтите советуваат дека во текот на летниот период потребно е да се зголеми грижата за заштита на лековите, имајќи предвид дека повеќето од нив не поднесуваат температури повисоки од 25°C.

Високите температури може да предизвикаат промена на активните супстанции, што ќе ја намали ефикасноста на лекот, но може да доведе и до промена на бојата, конзистентноста, мирисот, вкусот или да предизвика процес на распаѓање на лекот, велат од Хемофарм.

Истражувањата ширум светот покажуваат дека директна изложеност на лекови на сончева светлина е забележана во 10,9% од домаќинствата, складирање на лекови во кујна, бања и гаража во 38,3% и складирање на дофат на деца во 76% од случаите. Лековите кои повеќе не се користат најчесто нелегално се фрлаат во животната средина во 92,1% од домаќинствата.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Македонија

Температури до 42°C, UV индексот 10

Read more

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Read more

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Read more

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе