Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Кајгана/МИА
/ 06.05.2021 / 11:01

Меѓународниот сојуз на фармацевтски производители и асоцијации (ИФПМА) реагираше на поддршката на американскиот претседател Џо Бајден за укинување на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцините против Ковид-19, прогласувајќи ја за „погрешен одговор“ на комплексен проблем.

„Отфрлањето на патентите за вакцината против Ковид-19 нема да го зголеми производството или да донесе практични решенија за борба против глобалната здравствена криза. Напротив, тоа ќе доведе до понатамошно нарушување “, истакна ИФПМА, оценувајќи дека вистинските проблеми се трговските бариери, тесните грла во синџирите на снабдување, недостигот на суровини и подготвеноста на богатите земји да започнат да ги споделуваат дозите со сиромашните земји. 

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Свет

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Столтенберг: Членот пет ќе се активира и за вселенски напади

Read more

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Read more

Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Read more
 

Вести

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе

Заев: Ова е историски Самит на НАТО за Северна Македонија

Читај повеќе

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Читај повеќе