Фасцинантни први фотографии од новата мисија на НАСА

Остатоци од ѕвезда што експлодирала опкружена со светли виолетови облаци од гас - сцена како од научно-фантастични филмови во вистинска, автентична вселенска фотографија.

НАСА, во соработка со Италијанската вселенска агенција, пред два месеци започна нова мисија, во рамките на која во вселената беше испратен нов пар „рендгенски очи“, новиот Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE), објави CNN.

Експлозијата се случила пред 340 години

Најновиот уред ни овозможува да гледаме вселенски објекти како никогаш досега, а сцените се зачудувачки. Сликите нудат поглед на Касиопеја А, познатиот остаток од супернова или ѕвезда што експлодирала. Околу остатоците од ѕвездата можат да се видат виолетови облаци од гас кои се формирале кога брановите создадени од експлозијата го загреале околниот гас и на тој начин ги забрзале честичките со висока енергија наречени космички зраци.

„Сликата е прекрасна и со нетрпение очекуваме да ги анализираме податоците од полариметрија за да дознаеме повеќе за овој остаток од супернова“, рече Паоло Софита, главен италијански истражувач за IXPE во Националниот институт за астрофизика во Рим.

Тој објаснува дека леталото носи три телескопи, и иако Касиопеја А претходно била набљудувана со други телескопи, IXPE е дизајниран да открие нови сознанија за некои од најекстремните објекти во вселената, како што се суперновите, црните дупки и неутронските ѕвезди.

Прекрасните остатоци од суперновата Касиопеја А се наоѓаат на околу 11.000 светлосни години од Земјата. Тоа е, лаички кажано, џиновски меур од топол гас и најмладиот познат остаток од експлозија на супернова, која се случила пред 340 години. Светлината на оваа супернова првпат стигнала до Земјата во 1670-тите.

URL

Патот до одговорите на основните прашања од физиката

На оваа слика ѝ претходат податоци од рендгенските зраци направени од опсерваторијата на НАСА Chandra со рендгенски зраци, каде што сè се гледа во сино. Chandra беше лансиран во 1999 година.

„Сликата IXPE на Касиопеја А е исто толку историска како и сликата на Chandra на истиот остаток од суперновата. Ова го покажува потенцијалот на IXPE да добие нови, досега невидени информации за Касиопеја А“, рече Мартин Ц. Вајскопф, главен истражувач на IXPE со седиште во Центарот за вселенски летови Маршал на НАСА во Хантсвил, Алабама.

Користењето на IXPE за проучување на поларизацијата на космичките рендгенски зраци може да им помогне на научниците подобро да ги разберат остатоците од експлодираните ѕвезди, како што се црните дупки и неутронските ѕвезди, нивната околина и начинот на кој тие произведуваат Х-зраци. Оваа перспектива на екстремни космички објекти може да открие и одговори на поголеми фундаментални прашања за физиката.

реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе