ФБИ откри заговор од 80-тите за убиство на кралицата Елизабета II

Макфакс
/ 26.05.2023 / 09:13

Кралицата Елизабета II се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, покажуваат новообјавените документи на ФБИ.

Федералното биро за истраги, по нејзината смрт минатата година, декласифицираше делови од датотеки поврзани со патувањата на покојната кралица низ САД.

Тие покажуваат како ФБИ, кој помогна да ја обезбеди монархињата за време на нејзините посети, биле загрижени за заканите од ИРА.

Заканата за убиство ја пријавил полицаец во Сан Франциско.

Според досието, офицер кој често посетувал ирски паб во Сан Франциско ги предупредил федералните агенти за разговор со човек што го познавал од пабот.

Полицаецот посочил дека човекот му рекол дека бара одмазда за неговата ќерка која „била убиена во Северна Ирска со гумен куршум“.

Заканата пристигнала на 4 февруари 1983 година – околу еден месец пред посетата на кралицата Елизабета II и нејзиниот сопруг принцот Филип на Калифорнија.

„Тој ќе се обиде да ѝ наштети на кралицата Елизабета и ќе го стори тоа или со фрлање некој предмет од мостот Голден Гејт врз кралската јахта „Britannia“ кога ќе плови под него, или ќе се обиде да ја убие  при нејзината посета на националниот парк Јосемити“, стои во документот.

Како одговор на заканата, Тајната служба планирала да ги затвори патеките на мостот Голден Гејт додека јахтата се приближува. Не е јасно какви мерки се преземени во националниот парк, но посетата продолжила, а не биле објавени детали за апсења од ФБИ.

Документот од 102 страници бил поставен на Vault, информативната веб-страница на ФБИ, согласно Законот за слобода на информации, а по барање поднесено од американски портали.

Многу од државните посети во САД на покојната кралица, вклучително и посетата на Задниот брег во 1983 година, се случуваа во текот на зголемени тензии среде неволји во Северна Ирска, пренесуваат медиумите.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Свет

Перу прогласи вонредна состојба поради денга, десетици илјади заразени

Read more

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Read more

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Read more

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Read more
 

Вести

Перу прогласи вонредна состојба поради денга, десетици илјади заразени

Читај повеќе

Падна вредноста на доларот

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Читај повеќе

Уште едно убиство: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Читај повеќе
  • play_arrow

Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: Веста ме најде во домашен амбиент

Читај повеќе

Амбасадорката Тигањ: Во Хрватска може и со старите пасоши

Читај повеќе

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Читај повеќе

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Читај повеќе