ФДА предупреди во вода да не се користи гумен околувратник за бебиња

Одењето на море со бебе е многу забавно, но и стресно бидејќи на бебето му е потребна дополнителна заштита од топлина, вода и сонце.

Има многу предмети кои се ставаат околу телото на бебињата за да можат да бидат во вода без да потонат. Сепак, еден предмет што родителите често го користат е контроверзен, а американската Администрација за храна и лекови (ФДА) вели дека воопшто не треба да го користат. Станува збор за гумениот околувратник на надувување која се става околу вратот на бебето.

Откако едно бебе било хоспитализирано, а друго починало поради употребата на овој додаток за пливање, експертите издадоа предупредување. Имено, дел од овие додатоци, кои имаат за цел да им дадат можност на бебињата слободно да пливаат по вода, се продаваат за бебиња на возраст од само две недели.

„Ризиците од користење на околувратник за доенчиња вклучуваат смрт од давење и гушење, напрегање и повреда на вратот на бебето. Бебињата со посебни потреби, како што се оние со спина бифида, може да бидат изложени на зголемен ризик од сериозни повреди“, напиша ФДА во соопштение.

„Иако ФДА верува дека смрт или сериозна повреда од детските околувратници е ретка, давателите на здравствени услуги, родителите и старателите треба да бидат свесни дека ризикот навистина постои. Исто така, можно е некои случаи да не се пријавени кај соодветниот орган“, забележаа тие.

„Иако некои компании ги рекламираат овие додатоци за бебиња, ФДА не им даде дозвола или одобрение за употреба на овие производи“, напиша владината организација во соопштението.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе