Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Роџер Федерер, 20-кратен Гренд-слем шампион, би можел да се врати на терените во јули на егзибициски турнир на трева во Берлин.

Во моментов се планира германската престолнина да биде домаќин на два тридневни настани со шест мажи и шест жени – првиот на трева на стадионот „Штефи Граф“ и вториот на тврди терени во авионски хангар.

Двата турнира ќе понудат награден фонд од 200.000 долари. Меѓу мажите кои се пријавиле за учество се веќе Доминик Тим, Александар Зверев, Ник Кирјос, Јаник Зинер и на нив ќе им се придружат уште двајца играчи.

– Секако дека ќе го прашаме и Роџер Федерер, рече организаторот Едвин Вајндорфер.

Федерер не играл конкурентен тенис откако беше подложен на операција на коленото по Австралија опен во јануари. Тој требаше да се врати на сезоната на трева пред коронавирусот да го запре тенисот.

Во Европа се планирани најмалку десетина турнири во затворено, додека спортот останува суспендиран до крајот на јули.

Германката Анџелик Кербер исто доби покана за влез во женскиот турнир, во која веќе влегуваат Елина Свитолина, Кики Бертенс, Јулија Гергес и Андреа Петковиќ.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Тенис

АТП со важна промена во системот за рангирање

Read more

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Read more

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Read more

Зверев наместо во изолација снимен како се забавува во Монте Карло

Read more

Спорт

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе