Федерер испадна од турнирот во Доха

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го заврши учеството на турнирот во Доха.

Тој беше поразен од Грузиецот Николоз Басилашвили со 2-1 во сетови, по пресврт - 3: 6, 6: 1, 7: 5.

Федерер се врати на терен по пауза од 13 месеци, го доби првиот натпревар по враќањето, но во вториот беше запрен.

URL

Федерер со брејк во четвртиот гем го сруши Грузиецот и тој брејк го задржа до крајот на сетот, па лесно дојде до водство.

Во вториот сет, Басилашвили го „преслуша“ Федерер - направи два брејка и му дозволи на Швајцарецот само да се запише.

URL

Првата брејк топка во одлучувачкиот сет ја пропушти Басилашвили при резултат од 3:3, а потоа при резултат 5:4 Федерер прошушти меч топка. При резултат 5:5 Басилашвили доаѓа до две брејк топки. Ја искористи првата и го направи клучниот брејк.

Сервираше за меч и дојде до победа. Натпреварот траеше 111 минути.

Тој во полуфиналето ќе игра против Тејлор Фриц.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Тенис

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе