Федерер ќе го пропушти Австралија Опен

Роџер Федерер нема да игра на Австралија Опен, кој ќе се одржи од 17 до 30 јануари 2022 година.

Иван Љубичиќ, тренерот на швајцарскиот ас, истакна дека Федерер уште не закрепна од операцијата на коленото.

„Сè уште се опоравува. Роџер сака да биде сигурен дали ќе може да го освои турнирот, сака да биде 100% подготвен, а тоа сега е невозможно“, изјави хрватскиот стручњак.

Последниот меч Федерер го одигра уште во јули на Вимблдон кога беше поразен во четвртфиналето од Хуберт Хуркач. После натпреварот имаше уште една операција на коленото.

„Роџер има 40 години. Мора да оди чекор по чекор бидејќи не се опоравува толку брзо како порано. Нема да ја заврши кариерата, но моментално не смее да брза со враќањето на терен“, изјави Љубичиќ.

Федерер во кариерата освои 20 Грен слем титули, а во Мелбурн славеше 6 пати.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе