Федерер ќе го пропушти Австралија Опен 2022

Кајгана/МИА
/ 17.11.2021 / 10:23

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер нема да учествува на Австралија Опен во 2022 година поради повреда. Грен слемот во Мелбурн ќе се одржи на почетокот на следната година.

– Ќе можам да почнам полека да џогирам во јануари и да се вратам на тренинзите на теренот во март или април. Треба да бидам трпелив и да му дадам време на моето колено да заздрави. Следните неколку месеци ќе бидат дефинирани. Мислам дека ќе почнам да настапувам летото 2022 година. Би бил многу изненаден ако можам да се вратам на Вимблдон. Имав скинат менискус и ‘рскавица на коленото. Лекувањето на овие повреди бара трпение и дискреција. Започнав долг процес на рехабилитација и ќе работам на него со целосна посветеност. Сакам да видам на што сум способен за последен пат. Исто така, би сакал да се збогувам со тенисот на теренот и според моите услови. Затоа сите сили ги ставам на рехабилитација. Но, мојот живот дефинитивно нема да биде уништен ако не успеам повторно да играм во финалето на Грен слем. Знам дека ќе биде тешко да се натпреваруваш на врвно ниво, но верувам во чуда, изјави Федерер.

Четириесетгодишниот тенисер е 20-кратен победник на Грен слем, освојувач на олимписки сребрен медал во сингл (2012) и олимписки шампион во двојки (2008). 

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Читај повеќе

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе
  • filter

Рош Македонија посади девет јапонски цреши во чест на девет болни од NMOSD

Читај повеќе
  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе