Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Помалку иронично, но на самиот крај буквално изгубив сѐ, рече швајцарскиот тенисер Роџер Федерер во разговор со The New York Times по повод негивото одење во спортска пензија минатата недела.

На Лејвер купот во Лондон тој го одигра својот последен натпревар во својата 24-годишна професионална кариера.

Тоа се случи во натпреварувањето во парови каде партнер му беше неговиот најголем ривал низ кариерата, Рафаел Надал, а на спротивната страна беа Американците Џек Сок и Френсис Тиафоу. Изненадувачки, победија Американците, а Федерер имаше интересен заклучок во интервјуто со познатиот њујоршки весник.

„Некако чудно ми изгледа, но на крајот буквално сѐ изгубив. Последниот натпревар  во сингл го изгубив, исто така и последниот натпревар во парови. Загуби мојата екипа, го изгубив и мојот глас поддржувајќи ги своите колеги. На крајот ја загубив и мојата работа, некако за еден или два дена сѐ изгубив. Но, и покрај тоа се чувствувам исполнето, добрто и позитивно“, истакна Федерер.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Тенис

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Read more

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Read more

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе