Федерер планира да игра следната година

Дваесеткратниот Грен слем шампион Роџер Федерер ќе ја продолжи кариерата следната година.

Швајцарецот поради операција на коленото пропушти поголем дел од сезоната, а нема да учествува ниту на Вимблдон 2022.

– Да, сигурно ќе продолжам да играм. Сè уште не знам како и каде. Но, тоа е мојот план. За мене е важно да се вратам во форма и да тренирам. Потоа, можам да изберам колку турнири ќе играм и кои ќе бидат тие турнири, изјави Федерер.

Швајцарецот е 20-кратен победник на Грен слем турнирите, а во минатото беше и прв на АТП ранг-листата.

Грен слемот Вимблдон ќе се игра од 27 јуни до 10 јули.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Тенис

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Read more

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Read more

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе