Федерер се повлече од четвртфиналето во Рим

Рим, 17 мај 2019 (МИА) – Носителот на 20 Гренд слем титули, Роџер Федерер, се откажа од учество во четвртфиналето на тенискиот турнир во Рим.

Маестро требаше да излезе на теренот против Стефанос Циципас, но повредата во десната нога го спречи. Така, Гркот се рангира без игра во полуфиналето и ќе го очекува победникот од дуелот меѓу Рафаел Надал и Фернандо Вердаско.

„Разочаран сум што денеска нема да можам да играм. Рим отсекогаш бил мој омилен град за посета и се надевам дека ќе се вратам следната година“, се вели во официјалното соопштение на Федерер.

По втор пат оваа сезона, поради напуштањето на еден од тенисерите, навивачите се лишени од можноста да го гледаат шоуто Федерер – Надал. Во Индијан Велс непосредно пред натпреварот меѓу нив поради повреда се повлече Шпанецот.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Тенис

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Read more

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Read more

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ: За мене беше важно да победам по она што се случи во Њујорк

Read more

Спорт

  • play_arrow

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Читај повеќе

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал снема муниција во Сан Себастијан

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло победнички ја почна тренерската авантура во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе