Федерер со порака до љубителите на тенисот

Поради пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, годинава нема да се одржи Вимблдон и љубителите на тенисот нема да можат да аплаудираат на своите миленици во Лондон, но организаторите им се обратија на милиони фанови на овој спорт со порака за поддршка на сите што се борат со подмолнaтa болест во моментов.

Годинава нема да има победник на Вимблдон, но вистинските шампиони денес се многу и тоа се луѓето кои спасуваат животи. Интересно е што Вимблдон ја пренесува оваа порака со гласот на Роџер Федерер, најуспешниот играч во историјата на Гренд-слем турнирот во Лондон, кој е во улога на нараторот.

– Фановите на Вимблдон уживаат во Шампионатот од 1987 година. За жал, ова лето, мора да се обединиме, со тоа што ќе останеме разаделени. Нема да има шатори, нема скршени рекорди или гравирани трофеи. Но додека велиме „благодарам“ за вашата страст и поддршка, се потсетуваме дека ќе се појават безброј други шампиони. Медицинските работници на фронтот се борат за нас, и ние навиваме за нив.Сега играта е прекината, но ние сме обединети со надеж дека утре ќе биде подобар ден од денес, вели 8-кратниот шампион на Вимблдон.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Тенис

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Read more

Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ го елиминираше противникот на стартот на Ролан Гарос

Read more

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Read more

Спорт

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер во голеада го совлада Беневенто

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Читај повеќе

Првиот тест на Елмас е негативен

Читај повеќе