Федерер: Во мојата кариера дадов и повеќе отколку што можев

Кајгана / МИА
/ 27.12.2022 / 11:00

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се осврна на своето неодамнешно пензионирање.

-Дефинитивно дадов сè во текот на мојата кариера, па дури и повеќе отколку што можев. Уживав и научив што е напорна работа и посветеност. Не знам уште колку би можел да дадам, би можел да се обидам. Се чувствував како да сум доволно возрасен за да ставам крај на ова и се чувствувам навистина добро поради тоа, рече Федерер на подкаст на „АТП радио“.

На 15 септември Федерер објави дека ќе се пензионира. На 24 септември Швајцарецот во пар со Рафаел Надал загуби од Американците Френсис Тиафо и Џек Сок – 4:6, 7:6 (7:2), 11:9.

Тоа беше неговиот последен професионален натпревар.

Федерер има 103 титули на турнирите под покровителство на АТП. Тој помина рекордни 237 недели по ред на врвот на светската ранг-листа. 

Remote video URL
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе