Фекалии од Јадранско Море регистрирани на снимки од вселената

Фекалиите во хрватскиот дел од Јадранот се видливи од вселената, пренесуваат хрватски медиуми.

Загадувањето на Јадранот има такви размери што фекалии близу Водњан, во Истра, се регистрирани дури и на снимки од вселената.

Експертите се согласуваат дека местата што се гледаат на сателитските слики на Google Maps во областа недалеку од канализацијата кај Водњан, најверојатно, потекнуваат од фекалии. Тие се видени на подрачјето околу Перој во Истра, на околу четири километри западно од Фажан, а нешто помалку северно од Бриони.

Проблемот е алармантен, бидејќи фекалии се шират кон Националниот парк Бриони.

Според Index, локалните власти се жалат на стариот систем за третман на отпадни води и најавуваат изградба на нов систем. Но, професионалните нуркачи посочуваат дека градежниот проблем би можел да биде што инсталирањето на еден метар цевка на длабочина од 50 метри чини околу 1.000 евра.

Загадувањето со фекалии не е случајност, туку масовен феномен, велат еколозите и предупредуваат за сличен проблем со испуштање канализација во Паг. 

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Регион

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Read more

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Read more

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Read more

Во Црна Гора исполнети условите за прогласување крај на епидемијата

Read more

Вести

Нови 120 случаи на COVID-19, двајца починати

Читај повеќе

Џорџ Флојд бил позитивен на новиот коронавирус

Читај повеќе

Променливо време за претстојниот празничен викенд

Читај повеќе

Европски суд за човекови права: Љубе Бошкоски немал правично судење

Читај повеќе

Двајца вработени во ДЗС повредени при експлозија на противградна ракета

Читај повеќе

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Читај повеќе

Издадени 435 решенија за изолација и 75 за самоизолација во текот на изминатото деноноќие

Читај повеќе

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Читај повеќе

Предложени парични казни за 17 лица во Скопје

Читај повеќе