Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Според древната кинеска наука за балансирање на рамнотежа и хармонија во просторот за живеење, одредени растенија треба да се чуваат во близина на влезната врата.

Еден од најважните делови од домот според фенг шуи е ходникот, предсобјето или делот во близина на влезната врата. Се смета дека овој простор е филтер за енергијата која влегува и излегува од домот, па затоа е важно да се посвети посебно внимание за да се задржи што повеќе добра чи енергија во домот.

Во тоа можат да ни помогнат собните растенија кои ја чистат енергијата, привлекуваат успех, изобилство и среќа. Во овој простор се препорачува да има растенија со заоблени и меки листови, додека оние со остри, како што се кактусите, треба да се избегнуваат.

Според фенг шуи, ова се најдобрите растенија за во ходник:

Пахира

Се верува дека ова растение штити од негативна енергија која може да влезе однадвор, а го нарекуваат и дрво на пари, па се смета дека носи богатство и изобилство.

Арека палма

Ова растение има грациозни и убави лисја за кои се верува дека ги блокираат лошите погледи и токсичната енергија. Сепак, има тенденција да има широки лисја. Тоа значи дека треба да имате широк простор до главната врата за да го поставите растението.

Бамбус

Растението бамбус е едно од најпопуларните среќни билки во фенг шуи. Се верува дека не само што носи среќа, туку и ја елиминира лошата среќа.

Куќен папрат

Одлично растение за кое се верува дека штити од токсична енергија и спречува негативните вибрации да влезат во вашиот дом. Изгледа бујно софистицирано за модерен изглед на домот. Недостаток е што неговите лисја можат да заземат значителен простор.

Красула

Билката красула е растение со богат изглед со сочни лисја. Неговата симболика на богатство го прави многу погодно за влезните врати. Тие се едноставно растенија кои привлекуваат богатство и можат да му донесат повеќе пари на секој што е подготвен да се грижи за нив.

Златен ползавец

Ова е растение за кое се верува дека носи пари, енергија на изобилство и јасен проток на енергија. Идеално е да го чувате на висока полица или во висечка саксија, така што листовите нежно ќе одат надолу.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Живот

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Read more

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Read more

Дали ќелавоста е наследна?

Read more

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе