НБА 2021/22

Феникс го среди и Лејкерс, Хаслем на 41 година ја постигна само шестата тројка

Феникс Санс се зацврсти на врвот во НБА лигата со 25 победи во 30 натпревари сезонава. Овој пат славеа на гости кај Лејкерс кој настапи преполовен од повреди и ковид-позитивни.

Девин Букер постигна 24 поени во својот втор натпревар по тринеделната пауза поради повреда, а Деандре Ајтон постигна 19 поени со 11 скока и само две промашувања од натпреварот. Лејкерс ги предводеше Леброн Џејмс со 34 поени, Расел Вестбрук додаде 20, но сите освен Тревор Ариза (12) целосно потфрлија.

Леброн мина 34 минути на паркетот, а Санс буквално ја изградија целата предност во преостанатите 14 минути кои ги мина на клупата. За Лејкерс ова беше трет пораз во низа и сега повторно паднаа на половичен учинот од 16-16.

На 41 година ја постигна само шестата тројка во кариерата

Убедлив беше и Мајами Хит кој ја совлада Индијана Пејсерс со 125:96, а најемотивниот момент од играта се случи во последната четвртина кога во игра влезе Удонис Хаслем, кој набрзо погоди тројка со која Мајами го израмни клупскиот рекорд со 22 далечински фрлања на натпревар.

Хаслем има 41 година и е најстариот играч во НБА лигата, каде што дебитираше во 2003 година, како и Леброн Џејмс. Тие двајца и Кармело Ентони се единствените преостанати активни играчи од таа генерација. Хаслем целата своја кариера ја мина во Мајами, каде во последните години повеќе служеше како помошник тренер, па лидер и чувар на редот во соблекувалната, а ова му беше само 21. настап во последните четири сезони.

Ова беше негова шеста тројка во 19 години НБА кариера, а има шутнато околу 60.

Во преостанатите натпревари, Далас иако без Лука Дончиќ, но и Порзињѓис и Хардавеј Јуниор, успеа да ја победи Минесота, Њујорк беше подобар од Детроит, а Њу Орлеанс го победи Портланд.

Тагови

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Откриено зошто Денвер го избрал Јокиќ наместо Нуркиќ во 2017

Вајт прв во историјата на Чикаго го повтори подвигот на Џордан, Филаделфија во плеј-офот

Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

Евролигата ригорозно го казни Теодосиќ: 15 илјади евра и 2 меча суспензија

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон